Монетизація пільг: готівкова та безготівкова форми •PDF• •Друк•
••П'ятниця•, 27 •вересня• 2019, 17:00•

З 01 жовтня 2019 року стартує монетизація пільг на оплату житлово-комунальних послуг.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі" (зі змінами) затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, який застосовуватиметься з 01 жовтня 2019 року.

Відповідно до ухваленого рішення паралельно функціонуватимуть дві системи надання пільг у грошовій формі – готівкова і безготівкова.

Розрахунки сум пільг будуть  проводити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги. Сума пільги розраховується виходячи з розміру знижки, кількості членів сім’ї та з урахуванням встановлених цін/тарифів/внесків і соціальних нормативів.

Пільговик зобов’язаний повідомляти управління соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на надання пільг (зміна персональних даних, місця реєстрації/проживання, видів послуг, кількості членів сім’ї та інше). Суми пільг, виплачені внаслідок зловживань з боку пільговика, повертаються пільговиком до державного бюджету.

Пільги у безготівковій формі призначатимуться усім пільговикам в автоматичному режимі, за прикладом безготівкового надання субсидій через Ощадбанк. Для цього АТ "Ощадбанк" вестиме у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходитимуть на рахунок для виплати пільг, для кожного пільговика індивідуально. Також "Ощадбанк" здійснюватиме переказ коштів на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між ними та АТ "Ощадбанк".

Такий механізм розроблено для забезпечення максимальної зручності тих категорій громадян, які мають право на пільгу і звикли не витрачати сили і час на оплату житлово-комунальних послуг. Йдеться, перш за все, про людей похилого віку, які звикли до усталеного алгоритму дій і не бажають його змінювати.

Водночас, за заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до початку опалювального сезону (до 15 жовтня ) або до початку неопалювального сезону (до 15 травня), у  якій зазначаються необхідні виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі.

Таким  особам кошти надходитимуть на їх особисті рахунки в уповноваженому банку або через виплатні об’єкти АТ "Укрпошта".

У такому випадку пільговики зможуть зняти кошти  з власного рахунку у будь-який зручний час та самостійно щомісяця розраховуватись за комунальні послуги.

Громадяни, яким пільга надається у грошовій (безготівковій та готівковій) формі, зобов’язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.

Якщо у пільговика, який отримуватиме пільги у готівковій формі, виникне заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, про що управління соціального захисту населення повідомлятимуть надавачі послуг, пільга буде надаватися йому з наступного опалювального (неопалювального) сезону у грошовій безготівковій формі.

Впровадження цих механізмів має на меті поєднати максимальну зручність для громадян зі створенням необхідних умов для розвитку прозорого та конкурентного ринку надання житлово-комунальних послуг.

Тому, пільговикам необхідно визначитись у який спосіб вони бажають отримувати пільги з 01 жовтня 2019 року. І для отримання пільг у готівковій формі звернутись до 15 жовтня до структурному підрозділу з питань соціального захисту населення із заявою, в якій необхідно зазначити виплатні реквізити.