Про обласний план заходів з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 •PDF• •Друк•
••П'ятниця•, 03 •лютого• 2023, 14:15•

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2020 року № 1544-р "Про затвердження Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 "Жінки, мир, безпека" на період до2025 року" та розпорядження голови обласної державної адміністрації від 29 січня 2021 року № 69-р "Про обласний план заходів з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 "Жінки, мир, безпека" на період до 2025 року" обласна військова адміністрація надає інформацію про стан виконання Національного плану дій за 2022 рік.

Стратегічна ціль 1. Забезпечення рівноправної участі жінок і чоловіків у прийнятті рішень щодо запобігання конфліктам, розв’язання конфліктів, пост конфліктного відновлення на всіх рівнях та в усіх сферах, зокрема в секторі безпеки і оборони.

Оперативна ціль 1.1. Створення нормативно-правових умов та можливостей для рівноправної участі жінок і чоловіків у мирних переговорах і прийнятті рішень з питань запобігання конфліктам, розв’язання конфліктів, надання допомоги постраждалим, постконфліктного відновлення.

Жінки Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області забезпечені форменим одягом на 100% згідно з нормами забезпечення постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2018 року № 81 "Про затвердження опису та зразків форменого одягу і відповідних знаків розрізнення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного складу служби цивільного захисту та норм забезпечення форменим одягом".

Опитування жінок і чоловіків проводиться під час вивчення соціально-психологічного клімату підрозділу щороку згідно окремого графіку. За даними опитування 2022 року отримано такі результати: 48 % респондентів вважають, що умови служби добрі, 41,0 % - задовільні, 9 % - незадовільні, 2,0 % утримались від відповіді.

Застосовується графік роботи диспетчерів - доба через три. Відпустки надаються згідно з графіком відпусток, а також в обов’язковому порядку надаються додаткові відпустки працівникам і працівницям, які мають дітей.

У Головному управлінні ДСНС України в Кіровоградській області створено дитячу кімнату (поєднано з класом безпеки).

Фахівці Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області взяли участь у лекційних заняттях:

"Недопущення проявів дискримінації та сексуальних домагань на робочому місці", "Забезпечення рівних прав та можливостей жінок", "Реалізація порядку денного "Жінки, мир, безпека в ДСНС", "Засади розуміння гендеру та гендерної рівності. Законодавче регулювання та міжнародні стандарти гендерної рівності", "Ратифікація Стамбульської конвенції: значення для України".

Проведено тренінгові заняття: "Основи подолання гендерного насильства", "Онлайн-інструменти протидії домашньому насильству", "Жіноче лідерство. Чому захищаємо права жінок", "Основи подолання гендерного насильства який  проведено експертом з гендерних питань Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН)", "Жінки в системі ДСНС звучить гордо", "Жінки – лідери, досягнення цілі" та "Сім сфер в житті успішної жінки".

Психологами Головного управління ДСНС в області проведено заняття на теми: "Бар’єри ефективного спілкування", "Формування групової взаємодії та згуртованості колективу", "Забезпечення рівних прав та можливостей жінок", "Конфлікт та шляхи його подолання".

Особовим складом пройдено курси на теми: "Гендерні стереотипи та протидія сексуальним домаганням у військовій сфері" та "Гендерна рівність та протидія сексуальним домаганням у військовій сфері". За результатами отримано сертифікати, які долучені до особових справ працівників.

23 лютого 2022 року у Кіровоградському регіональному центрі підвищення кваліфікації  відбувся тренінг на тему "Ідентифікація складових людської безпеки, політики рівності прав жінок та чоловіків і врахування цих тем у стратегіях розвитку, програмах соціального рівня, планах дій обласного і міського рівнів". Захід проводився за участі ГО  "Центр розвитку демократії" в рамках реалізації в області  проекту "Синергія міжнародних зобов’язань у місцевих стратегіях та планах дій як інструмент підтримки миру", що підтримується Канадським Фондом Місцевих Ініціатив". Участь у заході взяли відповідальні особи структурних підрозділів обласної державної адміністрації та представники територіальних громад.

18 травня 2022 року працівники служби у справах дітей та управління освіти облвійськадміністрації,  обласного центру соціальних служб взяли участь у вебінарі "Особливості роботи психолога з дітьми, які зазнали сексуального насильства", проведеного ГО "Всеукраїнський громадський центр "Волонтер" за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (Юнісеф) в Україні та 20 травня 2022 року – у вебінарі "Особливості ефективного реагування на випадки сексуального насильства щодо дітей в Україні".

10 червня 2022 року фахівці департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації взяли участь у нараді щодо організації роботи у напрямах забезпечення гендерної рівності, попередження та протидії домашньому насильству та торгівлі людьми, яка проводилася департаментом з питань захисту прав дітей та забезпечення стандартів рівності Національної соціальної сервісної служби України.

22 червня 2022 року структурні підрозділи облвійськадміністрації взяли участь у заході щодо публічної презентації дослідження на тему: "Інституційна спроможність органів місцевої влади щодо забезпечення гендерної рівності в умовах воєнного стану", проведеного Благодійною організацією "Благодійне товариство "Київський інститут гендерних досліджень".

26-27 червня 2022 року відбувся онлайн-тренінг "Організація діяльності кризових кімнат з надання допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі", який проводився координаторами проєктів UNFPA. Участь взяли фахівці сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Кропивницького районного управління поліції.

За результатами онлайн-тренінгу поліцейські провели заняття для курсантів Донецького державного університету внутрішніх справ. У рамках заходу висвітлено алгоритм реагування правоохоронців на випадки домашнього насильства і методи роботи щодо попередження, виявлення та припинення таких правопорушень, а також про ратифікацію Верховною Радою України Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульська конвенція).

21 липня 2022 року фахівцями департаменту соціального захисту населення, департаменту освіти і науки, департаменту охорони здоров'я, служби у справах дітей облвійськадміністрації, обласного центру соціальних служб та територіальних громад області, які забезпечують координацію та надають послуги постраждалим від сексуального насильства, взято участь у вебінарі, проведеному Національною соціальною сервісною службою України у рамках проекту Ради Європи "Боротьба з насильством стосовно жінок в Україні".

26 липня 2022 року департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації у форматі онлайн проведено обласний семінар-навчання з питань забезпечення додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства, за участю фахівців районних військових адміністрацій, міських, селищних, сільських територіальних громад, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Зокрема, надано роз’яснення та методичну допомогу спеціалістам об’єднаних територіальних громад з питань, що стосуються:

законодавчого і нормативно-правового забезпечення запобігання та протидії домашньому насильству (департамент соціального захисту населення облвійськадміністрації);

повноважень уповноважених підрозділів органів Національної поліції України у сфері запобігання та протидії домашньому насильству (управління превентивної діяльності головного управління Національної поліції в Кіровоградській області та  сектор протидії домашньому насильству Кропивницького районного управління поліції головного управління Національної поліції  в Кіровоградській області);

правової допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства (Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській та Миколаївський областях та начальник відділу надання безоплатної правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги);

діяльності громадської організації "Десяте квітня" з питань надання допомоги постраждалим від домашнього насильства (громадська організація "Десяте квітня");

соціально-психологічних причин домашнього насильства. Цикл (коло) насильства (Кіровоградський обласний центр соціальних служб).

11 серпня 2022 року департаментом соціального захисту населення обласної військової адміністрації проведено спільну нараду зі структурними підрозділами облвійськадміністрації, установами територіальних органів міністерств і відомств України в області, громадським сектором. Обговорено питання посилення координації роботи з запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, в тому числі в умовах воєнного стану, та інформаційної кампанії серед населення області щодо алгоритму дій осіб, які потрапили у ситуацію домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

У вересні 2022 року представниці громад області взяли  участь у заході, який відбувся в межах реалізації проєкту "Міста і громади, вільні від домашнього насильства", організованому Фондом народонаселення ООН в Україні (UNFPA) в м. Київ за підтримки урядів British Embassy Kyiv та Embassy of Canada to Ukraine. Розглянуто особливості гендерно зумовленого насильства у воєнний час.

26-29 вересня 2022 року спеціалістами департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації та територіальних громад області взято участь у навчанні за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації "Протидія торгівлі людьми".

17-26 жовтня 2022 року спеціалістами департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації  та територіальних громад області взято участь у навчанні за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації "Формування в суспільстві культури недискримінаційності".

14-17 листопада 2022 року фахівцем служби у справах дітей облвійськадміністрації взято участь у навчанні за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації "Деякі питання взаємодії суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі стосовно дітей та за участю дітей".

15-19 листопада 2022 року представники департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації та громад області взяли  участь у тренінгах у межах реалізації проекту "Місцеві громади будують і підтримують мир: посилення участі жінок і молоді в розбудові сталого миру у Вірменії, Азербайджані, Грузії, Кенії, Молдові, Південному Судані, Уганді та Україні, гуманітарна допомога місцевим громадам" у м. Краків (Республіка Польща). Розглянуто особливості гендерно зумовленого насильства у воєнний час.

25, 28 листопада 2022 року громадською організацією "Ла Страда-Україна" проведений тренінг "Мобілізація зусиль громади щодо ідентифікації та реагування на випадки гендерно зумовленого насильства, з особливою увагою до домашнього насильства під час війни" для фахівців структурних підрозділів районних військових адміністрацій та територіальних громад, до компетенції яких належить питання здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству  та/або насильству за ознакою статі.

06-08 грудня 2022 року фахівці спеціалізованої служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, взяли участь у онлайн тренінгу щодо стрес менеджменту, проведеному Національною сервісною службою України спільно з Урядовим уповноваженим з питань гендерної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України та Фондом Доктора Деніса Маквеге.

06-07 грудня 2022 року громадською організацією "Центр - "Розвиток демократії" проведені тренінги на теми "Документування злочинів сексуального насильства під час війни" та "Кризова комунікація для захисту прав жінок та дівчат" для фахівців суб’єктів взаємодії, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, регіонального та місцевого рівня.

15 грудня 2022 року департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації проведений обласний семінар з питань реалізації заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі для фахівців районних військових адміністрацій, міських, селищних, сільських рад.

Обговорені питання:

правової допомоги постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі (Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській та Миколаївський областях та начальник відділу надання безоплатної правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги);

взаємодії зі службами у справах дітей під час роботи з сім'ями, які опинилися у складних життєвих обставинах (служба у справах дітей облвійськадміністрації);

надання соціальних послуг особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі (Кіровоградський обласний центр соціальних служб);

виконання Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" (департамент соціального захисту населення облвійськадміністрації, управління превентивної діяльності головного управління Національної поліції в Кіровоградській області).

19-20 грудня 2022 року спеціалісти структурних підрозділів обласної військової адміністрації, органів місцевого самоврядування, до компетенції яких належить питання здійснення заходів у сфері гендерної політики, запобігання та протидії домашньому насильству та/або за ознакою статі, взяли участь у навчальному тренінгу з локалізації Національного плану дій з виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 "Жінки. Мир. Безпека", організованому Урядовим уповноваженим з питань гендерної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України у співпраці з громадською організацією "Центр – "Розвиток демократії".

20 грудня 2022 року фахівці департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації взяли участь у презентаційному заході "Імплементація Державної стратегії забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року: актуальні завдання та пріоритети" Міністерства соціальної політики України за підтримки структури ООН Жінки в Україні.

Оперативна ціль 1.2. Забезпечення рівноправного представництва жінок і чоловіків у прийнятті рішень в секторі безпеки і оборони

У зв’язку із введенням з 24 лютого 2022 року в Україні воєнного стану військові частини (установи) Збройних Сил України та Національної гвардії України, що дислокуються на території області, були переведені на штати воєнного часу та доукомплектовані військовозобов’язаними й резервістами шляхом їх призову на військову службу під час мобілізації. Також на території області у 2022 році були сформовані нові військові частини та передислоковано ряд військових частини з інших регіонів держави.

В зв’язку з цим будь-які кількісні відомості щодо укомплектованості військових частин відповідним категоріями особового складу (у тому числі й військовослужбовцями-жінками), а також відомості про прийняття та призов жінок на відповідні види військової служби, на сьогодні, в умовах воєнного стану, відносяться до закритої інформації (інформації з обмеженим доступом). Крім того, частина підрозділів військових частин виконують завдання з відсічі широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України за межами області, що унеможливлює отримання від них інформації.

В зв’язку із проведенням значних за обсягом організаційно-штатних заходів та суттєвої зміни структури військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України аналіз по цьому заходу за 2022 рік не здійснювався.

Оперативна  ціль 1.3. Залучення інститутів громадянського суспільства до прийняття рішень з підтримки і просування культури миру, встановлення миру, пост конфліктного відновлення та надання допомоги особам, які постраждали від конфлікту

07 червня 2022 року відбулася зустріч голови обласної військової адміністрації, заступника міського голови Кропивницької міської ради з представниками та представницями Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні та волонтерських організацій. Обговорено питання створення комфортних умов проживання, навчання, продуктивного дозвілля дітей з числа внутрішньо переміщених осіб.

18 липня 2022 року у зустрічі з представниками Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні, що відбувалася в обласній військовій адміністрації під головуванням радниці патронатної служби апарату Кіровоградської обласної військової адміністрації взяла участь головна державна санітарна лікарка Кіровоградської області. Під час засідання розглядалися  питання: санітарний стан, профілактика інфекційних хвороб, доступ до якісної питної води, соціально-побутові проблеми громадян, які прибувають на територію області.

09 вересня 2022 року начальник Кіровоградської обласної адміністрації зустрівся з Послом Швеції в Україні Тобіасом Тибергом і гуманітарною координаторкою ООН Деніз Браун. Говорили про допомогу переселенцям, потребі в обладнанні на випадок надзвичайних ситуацій і робочих місцях.

09 листопада 2022 року заступниця начальника обласної вйськової адміністрації провелакоординаційну зустріч із міжнародними гуманітарними організаціями. Учасникам заходу розповіли про здобутий досвід, механізми та принципи залучення та розподілу допомоги для регіону. Про свою діяльність та досвід співпраці з облвійськадміністраціями та іншими органами влади розповіли представники та представниці регіонального офісу управління гуманітарними справами ООН (OCHA), Дитячого фонду ООН UNICEF (ЮНІСЕФ), Міжнародної неурядової організації "АКТЕД" (ACTED), благодійного фонду "Безпечне майбутнє", Швейцарського, Данського та Кіровоградського Товариства Червоного Хреста, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), громадських організацій "Територія успіху" та "Десяте квітня", Міжнародної медичної гуманітарної організації "Лікарі без кордонів"/"Doctors Without Borders, Spain".

15 листопада 2022 року проведена зустріч щодо підготовки до створення та відкриття центру підтримки постраждалих від війни та насильства (центр допомоги врятованим) за участі представників та представниць Секретаріату Кабінету Міністрів України, Офісу Віце-прем?єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної  інтеграції України, Фонду народонаселення ООН в Україні, обласної військової адміністрації та Кропивницької міської ради. За результатами зустрічі підтримано створення центру у м. Кропивницький та визначені місця (приміщення) для розміщення центру.

21 грудня 2022 року начальником обласної військової адміністрації вручено подяки благодійним організаціям за плідну співпрацю у сфері гуманітарного реагування на виклики, з якими зіткнулась Україна та область через повномасштабне вторгнення рф. Їх отримали представники та представниці Данського та Швейцарського Червоного Хреста в Україні, координатор Управління ООН з гуманітарних питань в Кіровоградської області Тронд Хасбі, громадських організацій "Десяте квітня", команди філії міжнародної французької організації "ACTED", керівниця офісу та програм ЮНІСЕФ у Кіровоградській області Тетяна Федоренко, представники міжнародної медичної гуманітарної організації "Лікарі без кордонів" та інші організації.

12 міжнародних донорів допомагають облаштовувати місця для тимчасового проживання внутрішньо переміщення на Кіровоградщині.

36 територіальних громад області подали заявки щодо отримання допомоги від міжнародних донорів в облаштуванні місць тимчасового проживання, з них 27 активно співпрацюють з організаціями. Здійснюється партнерство з організаціями "Десяте квітня", "Товариство Червоного хреста", неурядовою міжнародною організацією "ACTED", які допомагають не тільки матеріально, а й надають психологічну і медичну підтримку жінкам і чоловікам, особливо із числа вразливих груп, які постраждали від війни. Загалом у співпраці з усіма дванадцятьма міжнародними донорами 23 громади області отримали допомогу в будматеріалах, 20 територіальних громад отримали меблі, електроприлади, кухонне обладнання тощо та 35 громад – продукти харчування, постільну білизну, засоби гігієни, посуд (враховуючи базові потреби жінок і чоловіків).

Найвагомішу підтримку надають представництва міжнародних інституцій: Управління ООН з координації гуманітарних справ в Україні (УКГС ООН), Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН), Дитячий фонд ООН, ЮНІСЕФ, Міжнародна організація з міграції (МОМ), Агентство Всесвітньої Продовольчої Програми ООН (ВПП ООН), Товариство Червоного Хреста, Міжнародна неурядова організація "ACTED", Міжнародна медична гуманітарна організація "Лікарі без кордонів".

Протягом 2022 року міжнародні організації Welthungerhilfe / WHH (Німеччина), Concern Worldwide (Ірландія), CESVI (Італія), що є партнерськими агенціями, об’єднаними спільним проєктом, відомим як JERU, проводили оцінку потреб внутрішньо переміщених осіб в області (збір первинних даних, фокус групи) з метою підготовки аналітичних звітів та прийняття гуманітарних рішень в подальшому.

Оцінка базових потреб внутрішньо переміщених осіб (жінок і чоловіків), які постраждали від війни, у гуманітарній допомозі та надання їм соціальних послуг із урахуванням критеріїв пріоритетності, здійснюється у партнерстві з громадським простором "Krop:hub Кропивницький", громадськими організаціями "Територія успіху", "Обласний жіночий інформаційний центр", "Центральноукраїнська волонтерська організація", "Олександрійський гендерний інформаційний центр", "Інша жінка", благодійними фондами "Планета", "Збережемо українців", Кіровоградською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України, асоціацією жінок України "ДІЯ.Кропивницький".

Стратегічна ціль 2. Створення ґендерно чутливої системи ідентифікації безпекових викликів, запобігання таким викликам, реагування на них

Оперативна ціль 2.1. Наявність дієвого механізму взаємодії державних органів, громадських об’єднань, підприємств, установ та організацій з ідентифікації безпекових викликів, запобігання таким викликам, реагування на них (війни, пандемії, техногенні катастрофи тощо) з урахуванням потреб різних груп дівчат і хлопців, жінок і чоловіків

Службами у справах дітей райвійськадміністрацій, виконавчих комітетів міських, селищних, сільських рад спільно з відділами Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, центрами соціальних служб з метою виявлення дітей, які потребують захисту з боку держави проводяться щотижневі профілактичні рейди "Діти вулиці", "Вокзал". Так, у 2022 році проведено 3445 профілактичних рейдів у ході яких виявлено 375 дітей, які потребували соціального захисту. Вилучено з несприятливого середовища 118 дітей, вжито достатніх заходів щодо їх влаштування.

Станом на 01 січня 2023 року на обліку служб у справах дітей області перебуває 2715 дітей, які проживають у 1075 сім'ях, що опинилися у складних життєвих обставинах, з них 40 дітей перебувають на обліку, як такі, що зазнали насилля. У 2022 році службами у справах дітей області на облік поставлено 727 дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, з них 25 дітей – зазнали насилля.

З метою соціального захисту та реабілітації дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, надання їм комплексної соціальної, психологічної, педагогічної, медичної, правової та інших видів в області функціонує комунальний заклад "Центр соціально-психологічної реабілітації дітей" Кіровоградської обласної ради. Протягом 2022 року у закладі 95 дітей отримали послуги різноманітного соціального спрямування.

Оперативна ціль 2.2. Забезпечення спроможності населення України, зокрема жінок і дівчат, виявляти безпекові виклики, запобігати таким викликам, реагування на них відповідно до наявних інструкцій, законодавства, рівня безпекових викликів та власних потреб

Головним управлінням ДСНС України у Кіровоградській області систематично проводилися навчання для дівчат, хлопців та педагогів з питань особливостей безпеки життєдіяльності, зокрема поводження з вибухонебезпечними предметами, надання психологічної підтримки та уроки техніки першої психологічної допомоги.

У 152 закладах освіти області обладнано тренінгові кабінети (центри) основ здоров’я та безпеки життєдіяльності. 81 заклад дошкільної та загальної середньої освіти визначено базовими закладами освіти з питань безпеки життєдіяльності та цивільного захисту (наказ директорки департаменту освіти і науки облвійськадміністрації від 19 вересня 2022 року № 240/152-од "Про затвердження зведеного переліку базових закладів освіти з питань безпеки життєдіяльності та цивільного захисту у Кіровоградській області на період до 2028 року").

Здійснюється реалізація регіонального плану заходів до 2023 року щодо створення класів безпеки, де працівники установ охорони здоров'я, ДСНС та Національної поліції в області проводять спільні виховні та інформаційно-просвітницькі заходи з основ безпечного середовища, формування культури гендерної рівності, здоров’язбережувального світогляду у дітей та молоді.

На сьогодні створено 7 класів безпеки: у Катеринівській, Новопразькій, Приютівсткій, Побузькій, Голованівській, Смолінській громадах та Центральноукраїнському ліцеї спортивного профілю.

Здійснюються заходи щодо облаштування ще 3 таких класів у Заваллівській, Знам’янській громадах та КЗ "Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної світи імені Василя Сухомлинського".

У липні 2022 року за ініціативи керівництва Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області з метою ознайомлення учнів зі специфікою роботи фахівців-експертів та всебічної обізнаності молоді щодо дій у екстремальних ситуаціях на базі Кіровоградського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України було проведено профілактичне заняття з учнями 10-х класів Спеціалізованої ЗОШ І-ІІІ ступенів №14 Кропивницької міської ради на тему "Поняття вибухонебезпечного предмету та дії у разі його виявлення".

У вересні 2022 року для учнів Центральноукраїнського наукового ліцею-інтернату (м. Олександрія) представники ДСНС України в області провели навчальне заняття з тематики безпеки життєдіяльності, а саме: дії під час повітряної тривоги, евакуації, при виявленні вибухонебезпечних предметів.

В області постійно проводяться інформаційно-просвітницькі, виховні заходи, направлені на запобігання випадків насильства над особистістю, безвідповідальної поведінки по відношенню до особистості, торгівлі людьми, протидії проявам ксенофобії, расової та етнічної дискримінації в українському суспільстві, протидії булінгу, освітньо-інформаційні заняття щодо прав неповнолітніх, кібербезпеки тощо, культурно-мистецькі та фізкультурно-оздоровчі акції для дітей.

У 2022 році в закладах освіти області проведено майже 5 тис. інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на профілактику та протидію насильству та жорстокості серед дітей та підлітків, зокрема це: просвітницький тиждень "16 днів проти насильства", акції "Ми – проти насильства", "Життя без насильства", "Зав'яжи білу стрічку", тематичне коло "Ми звільнимо світ від насильства", анкетування "Шляхи вирішення конфліктів", "Ні насиллю", "Права дитини в сім’ї", тематичні виставки "Запобігання насиллю в сім’ї", "Насиллю "НІ!", "Сім’я - простір без насильства", "Як протидіяти насильству", відкритий мікрофон: "Що для тебе означає "бути толерантним"?", флешмоб: "Ти і я - ми обоє різні. Ти і я – ми обоє класні", тренінг "Кібербулінг. Що варто пам'ятати", обласні конкурси есе "Що є гідність та рівність" та вдеороликів "Вмій сказати "Ні"  тощо.

У кожному закладі освіти створено інформаційні куточки для здобувачів освіти із переліком організацій, до яких можна звернутися у ситуації насильства та правопорушень. На виконання розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 17 травня 2022 року № 319-р "Про організацію дозвілля та розвитку дітей влітку 2022 року" в обласному центрі і у всіх громадах області пройшли заходи у рамках проведення обласної дитячої акції "Літо 2022: разом до Перемоги!", у тому числі заходів, спрямованих на виховання толерантного ставлення до оточуючих, протидію та профілактику насильства. Зокрема: фоточелендж "Людина – не товар", цикл занять по програмі "Діти і війна. Навчання технік  зцілення", показ та обговорення документальної стрічки "Жінка в полоні".

З метою привернення уваги дітей та молоді до проблем домашнього та гендерно зумовленого насильства проведена інформаційна кампанія у рамках проекту "Кіровоградшина – територія толерантного простору" та соціальнаВсеукраїнська акція "16 днів проти насильства".

В закладах освіти області на нарадах, засіданнях "круглих столів", бесідах, лекціях, виховних годинах розглядаються питання попередження негативних явищ, бездоглядності та профілактики негативних явищ в молодіжному середовищі серед учнівської молоді, в тому числі з питань кібербезпеки і протидії кіберзлочинності.

З метою захисту дітей в цифровому середовищі, підвищення освіченості здобувачів освіти з питань безпечного використання цифрових технологій у закладах освіти області протягом 2022 року проведено відповідні заходи, а саме: розміщено у соціальних мережі Фейсбук, на сайтах закладів освіти пам’яток "Безпека дітей у цифровому просторі", "Безпечний Інтернет", "Як безпечно користуватися Інтернетом", "Кібербезпека: поради для дітей", освітній серіал за участі Анни Трінчер та Насті Каменських "Про кібербулінг для підлітків", відео "10 фактів про кібербулінг", посібник "Кібербезпека та булінг", проведена інтерактивна гра "Коло безпеки", конкурс малюнків в PAINT на тему "Безпека в мережі Інтернет", виховні години "Безпечні соціальні мережі", "Протидія кібербулінгу", "День безпечного Інтернету" тощо.

Учень 11 класу КЗ "Олександрівський ліцей № 1" Денис Голуб виборов ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі науково-дослідних робіт Малої академії наук України у науковій секції "Кібербезпека".

З нагоди Всесвітнього Дня безпечного Інтернету у період з 07 по 10 лютого 2022 року на базі комунального закладу "Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського" тривала І Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція "Безпека дітей в інтернеті: попередження, освіта, взаємодія". Співорганізаторами конференції стали: Кіровоградський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, Центр інноваційних технологій навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету "Львівська політехніка", громадська організація "Вікімедіа Україна". Метою конференції було об’єднання зусиль освітян, правоохоронців, представників громадських організацій та державних органів різних областей України щодо осмислення, виявлення та поширення ефективних практик, які сприяють забезпеченню безпеки дітей в інтернеті, а також розвитку кіберграмотності педагогічної спільноти.

У вересні 2022 року у Донецькому державному університеті внутрішніх справ для курсантів-першокурсників проведений семінар "Кібербулінг як порушення прав людини". Діє чат-бот Cybercentre, який було створено у Telegram. Проєкт реалізується у рамках молодіжної програми UPSHIFT від UNICEF.

У регіональному центрі підвищення кваліфікації Кіровоградської області проведено ряд заходів:

тренінг на тему "Ідентифікація складових людської безпеки, політики рівності прав жінок та чоловіків і врахування цих тем у стратегіях розвитку, програмах соціального рівня, планах дій обласного і міського рівнів". Захід проводився за участі ГО  "Центр розвитку демократії" в рамках реалізації в області проекту "Синергія міжнародних зобов’язань у місцевих стратегіях та планах дій як інструмент підтримки миру", що підтримується Канадським Фондом Місцевих Ініціатив". Участь у заході взяли 142 особи – державні службовці та посадові осасоби органів місцевого самоврядування;

тренінг на тему: "Ґендерна політика в Україні", проведений Благодійною організацією "Благодійне товариство "Київський інститут гендерних досліджень", участь взяли 123 особи (з них 94 - державні службовці, 29 – посадові особи органів місцевого самоврядування);

навчання за спеціальними короткостроковими програмами з тем: "Інституційна спроможність та ефективна діяльність органів публічної влади в умовах воєнного стану" (навчалися 147 осіб, з них 80 – державні службовці, 67 – посадові особи органів  місцевого самоврядування), "Безпека громадян як пріоритет діяльності публічної влади в умовах воєнного стану" (навчалися 147 осіб, з них 80 – державні службовці, 67 – посадові особи органів  місцевого самоврядування), "Управління конфліктами: як діяти конструктивно" (навчалися 38 осіб, з них 11 – державні службовці, 27 – посадові особи органів місцевого самоврядування).

У листопаді 2022 року представники департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації та громад області взяли  участь у тренінгах у межах реалізації проекту "Місцеві громади будують і підтримують мир: посилення участі жінок і молоді в розбудові сталого миру у Вірменії, Азербайджані, Грузії, Кенії, Молдові, Південному Судані, Уганді та Україні, гуманітарна допомога місцевим громадам" у м. Краків (Республіка Польща). Розглянуто особливості гендерно зумовленого насильства у воєнний час.

У 2022 року спеціалісти структурних підрозділів обласної військової адміністрації, органів місцевого самоврядування, до компетенції яких належить питання здійснення заходів у сфері гендерної політики, запобігання та протидії домашньому насильству та/або за ознакою статі, взяли участь у навчальному тренінгу з локалізації Національного плану дій з виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 "Жінки. Мир. Безпека", організованому Урядовим уповноваженим з питань гендерної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України у співпраці з громадською організацією "Центр – "Розвиток демократії".

У 2022 року проведено обласні онлайн семінари з питань здійснення заходів з протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків зі спеціалістами управлінь соціального захисту населення райдержадміністрацій, міських, селищних та сільських рад за участю фахівців головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській та Миколаївський областях, обласного центру соціальних служб, громадських організацій.

У Суботцівській сільській раді проведені навчання для соціальних працівників, фахівців із соціальної роботи, соціальних робітників та інших працівників — надавачів соціальних послуг з питань врахування гендерного підходу під час роботи з вразливими групами жінок і чоловіків, а також надання невідкладної психологічної допомоги цим групам із застосуванням кращих національних та міжнародних практик соціальної роботи.

Відділом освіти, сім'ї, молоді і спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради проведено семінар для фахівців із соціальної роботи з питань збереження та популяризацію національних сімейних цінностей, попередження насильства в сім'ї.

У Голованівській філії обласного центру зайнятості проведена навчальна лекція "Годі терпіти: усе про  гендерне насильство проти жінок".

Знам'янською міською радою за участю громадської організації "Жіночий дзен" проведена дискусія-семінар задля знаходження шляхів вирішення та адвокатування питання, пов’язаного з гендерно-зумовленим насиллям у форматі вебінару.

Світловодською міськрайонною філією обласного центру зайнятості проведено семінар "Підвищення агресивності в воєнний час – норма чи ні? Що робити коли поглинають емоції".

Новоукраїнським міським центром соціальних служб проведено тренінг "Розірви коло насильства".

Працівники центрів надання соціальних послуг Олександрійського району прийняли участь у тренінгу "Механізми забезпечення гендерної рівності", організованому громадською організацією "Олександрійський гендерний інформаційний центр" спільно з управлінням соціального захисту населення Олександрійської районної військової адміністрації. Проведення цього заходу стало можливим завдяки підтримці Уряду Канади в рамках проекту "Голос жінок і лідерство – Україна", що впроваджується Українським Жіночим Фондом.

Департаментом соціальної політики Кропивницької міської ради проведено круглий стіл на місцевому телебаченні, присвячений проблемам запобігання та протидії домашньому та ґендерно  зумовленому насильству за участі районного управління поліції ГУНП в області, управління патрульної поліції в області Департаменту патрульної поліції, міського центру соціальних служб, мобільних бригад соціально?психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, депутаток міської ради.

Стратегічна ціль 3. Забезпечення процесу пост конфліктного відновлення, розбудови та впровадження системи перехідного правосуддя за принципами забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків

Оперативна ціль 3.1. Визначення суспільного та політичного діалогу щодо пост конфліктного відновлення та розбудови відновлення/перехідного правосуддя жінок і врахування особливостей потреб жінок і чоловіків (дівчат і хлопців), які постраждали від конфліктів

На виконання наказу Національної поліції України від 19 квітня 2021 року № 310 "Про затвердження Плану заходів Національної поліції України з реалізації Національного плану дій з виконання резолюції Ради безпеки ООН 1325 "Жінки, мир, безпека" на період 2025 року" у 2022 році три поліцейських підрозділів психологічного забезпечення Головного управління Національної поліції в області проходили навчання з надання психологічної підтримки населенню, зокрема, робота з травмою сексуального насильства, кризова психологічна допомога в умовах війни.

Відділом психологічного забезпечення Головного управління Національної поліції в області протягом 2022 року відповідно до наказу Національної поліції України від 20 липня 2020 року № 576 "Про впровадження заходів психологічної підтримки поліцейських за принципом "Рівний - рівному" проведено тренінгові заняття з питань психологічної підтримки для поліцейських та працівників поліції.

Розроблено та проведено з особовим складом Головного управління ДСНС України в області: "Конфлікт та шляхи його подолання", "Керівнийтво міжвідомчого постійного комітету з психічного здоров'я та психосоціальної підтримки в умовах надзвичайної ситуації", "Стрес та шляхи його подолання", "Шкідливі звички. Шляхи подолання залежності".

У закладах освіти області працює 692 працівники психологічної служби, з них: 448 практичних психологів, 218 соціальних педагогів та 26 методистів

Зазначені спеціалісти надають консультативну допомогу дітям, батькам, педагогам, у тому числі з питань первинної профілактики негативних явищ дітям та сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах, дітям-сиротам та дітям позбавленим батьківського піклування, сім’ям, які постраждали у військових конфліктах, та особам з сімей учасників АТО, внутрішньо переміщеним особам. У 2022 році за консультацією звернулися 3669 осіб (учнів, батьків, педагогів).

Обласним навчально-методичним центром психологічної служби системи освіти створено методологічну базу даних щодо впровадження програми "Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція", на якому розміщені методичні посібники "Агресія. Анексія. Конфлікт. Соціально-педагогічна та психологічна відповідь на виклики для дітей", "Соціально-педагогічна діагностика дітей та родин, які опинились в складних життєвих обставинах" та створено сайт "Психологічний супровід освітнього процесу в 2021–2022 навчальному році", на якому розміщено рекомендації для практичних психологів та соціальних педагогів.

Обласним навчально-методичним центром психологічної служби системи освіти КЗ "КОІППО імені Василя Сухомлинського" проводилися навчання (в онлайн режимі) практичних психологів закладів освіти області з метою підвищення ефективності роботи з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та гендерної рівності. На курсах підвищення кваліфікації та у міжкурсовий період проведено 16 навчально-методичних семінарів та тренінгів для практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти області з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.

Також, обласним навчально-методичним центром психологічної служби системи освіти КЗ "КОІППО імені Василя Сухомлинського" здійснюється навчання вчителів, які працюють за методикою розвитку життєвих навичок. У 2022 році сертифіковане навчання з питань гендерної рівності пройшли 225 педагогів, з питань протидії дискримінації – 190 педагогів.

Педагоги для проведення зустрічей, круглих столів, диспутів, годин відкритих думок та інших заходів постійно залучають спеціалістів правоохоронних органів - відділів поліції, служб соціального захисту, медичних установ та інших представників служб і відомств які займаються питаннями захисту прав дітей.

З вчителями та батьками проводяться заходи, спрямовані на підвищення рівня обізнаності щодо правомірної поведінки, оформлені правові куточки, на яких розміщено інформацію щодо порядку розгляду звернень, повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення, інформацію про захист прав, обов’язків людини і громадянина, які містяться в Конвенції ООН про права дитини, телефони довіри, "гарячої лінії", контактні телефони організацій (служби у справах дітей, органів внутрішніх справ) до яких слід звертатися у разі наявності випадків жорстокого поводження з дитиною.

Оперативна ціль 3.2. Визначення специфічних потреб осіб, які постраждали від конфліктів, зокрема жінок, з урахуванням ґендерних підходів та їх урахування під час надання адміністративних, медичних та соціальних послуг

23 лютого 2022 року у Кіровоградському регіональному центрі підвищення кваліфікації відбувся тренінг на тему "Ідентифікація складових людської безпеки, політики рівності прав жінок та чоловіків і врахування цих тем у стратегіях розвитку, програмах соціального рівня, планах дій обласного і міського рівнів". Захід проводився за участі ГО  "Центр розвитку демократії" в рамках реалізації в області  проекту "Синергія міжнародних зобов’язань у місцевих стратегіях та планах дій як інструмент підтримки миру", що підтримується Канадським Фондом Місцевих Ініціатив". Участь у заході взяли відповідальні особи структурних підрозділів обласної державної адміністрації та представники територіальних громад.

18 травня 2022 року працівники служби у справах дітей та управління освіти облвійськадміністрації,  обласного центру соціальних служб взяли участь у вебінарі "Особливості роботи психолога з дітьми, які зазнали сексуального насильства", проведеного ГО "Всеукраїнський громадський центр "Волонтер" за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (Юнісеф) в Україні та 20 травня 2022 року – у вебінарі "Особливості ефективного реагування на випадки сексуального насильства щодо дітей в Україні";

10 червня 2022 року фахівці департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації взяли участь у нараді щодо організації роботи у напрямах забезпечення гендерної рівності, попередження та протидії домашньому насильству та торгівлі людьми, яка проводилася департаментом з питань захисту прав дітей та забезпечення стандартів рівності Нацсоцслужби.

22 червня 2022 року структурні підрозділи облвійськадміністрації взяли участь у заході щодо публічної презентації дослідження на тему: "Інституційна спроможність органів місцевої влади щодо забезпечення гендерної рівності в умовах воєнного стану", проведеного Благодійною організацією "Благодійне товариство "Київський інститут гендерних досліджень".

26-27 червня 2022 року відбувся онлайн-тренінг "Організація діяльності кризових кімнат з надання допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі", який проводився координаторами проєктів UNFPA. Участь взяли фахівці сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Кропивницького районного управління поліції.

За результатами онлайн-тренінгу поліцейські провели заняття для курсантів Донецького державного університету внутрішніх справ. У рамках заходу висвітлено алгоритм реагування правоохоронців на випадки домашнього насильства і методи роботи щодо попередження, виявлення та припинення таких правопорушень, а також про ратифікацію Верховною Радою України Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульська конвенція).

21 липня 2022 року фахівцями департаменту соціального захисту населення, департаменту освіти і науки, департаменту охорони здоров'я, служби у справах дітей облвійськадміністрації, обласного центру соціальних служб та територіальних громад області, які забезпечують координацію та надають послуги постраждалим від сексуального насильства, взято участь у вебінарі, проведеному Національною соціальною сервісною службою України у рамках проекту Ради Європи "Боротьба з насильством стосовно жінок в Україні".

26 липня 2022 року департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації у форматі онлайн проведено обласний семінар-навчання з питань забезпечення додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства, за участю фахівців районних військових адміністрацій, міських, селищних, сільських територіальних громад, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

11 серпня 2022 року департаментом соціального захисту населення обласної військової адміністрації проведено спільну нараду зі структурними підрозділами облвійськадміністрації, установами територіальних органів міністерств і відомств України в області, громадським сектором. Обговорено питання посилення координації роботи з запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, в тому числі в умовах воєнного стану, та інформаційної кампанії серед населення області щодо алгоритму дій осіб, які потрапили у ситуацію домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

У вересні 2022 року представниці громад області взяли  участь у заході, який відбувся в межах реалізації проєкту "Міста і громади, вільні від домашнього насильства", організованому Фондом народонаселення ООН в Україні (UNFPA) в м. Київ за підтримки урядів British Embassy Kyiv та Embassy of Canada to Ukraine. Розглянуто особливості гендерно зумовленого насильства у воєнний час.

26-29 вересня 2022 року спеціалістами департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації та територіальних громад області взято участь у навчанні за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації "Протидія торгівлі людьми".

17-26 жовтня 2022 року спеціалістами департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації та територіальних громад області взято участь у навчанні за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації "Формування в суспільстві культури недискримінаційності".

14-17 листопада 2022 року фахівцем служби у справах дітей облвійськадміністрації взято участь у навчанні за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації "Деякі питання взаємодії суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі стосовно дітей та за участю дітей".

15-19 листопада 2022 року представники департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації та громад області взяли  участь у тренінгах у межах реалізації проекту "Місцеві громади будують і підтримують мир: посилення участі жінок і молоді в розбудові сталого миру у Вірменії, Азербайджані, Грузії, Кенії, Молдові, Південному Судані, Уганді та Україні, гуманітарна допомога місцевим громадам" у м. Краків (Республіка Польща). Розглянуто особливості гендерно зумовленого насильства у воєнний час.

25, 28 листопада 2022 року громадською організацією "Ла Страда-Україна" проведений тренінг "Мобілізація зусиль громади щодо ідентифікації та реагування на випадки гендерно зумовленого насильства, з особливою увагою до домашнього насильства під час війни" для фахівців структурних підрозділів районних військових адміністрацій та територіальних громад, до компетенції яких належить питання здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству  та/або насильству за ознакою статі.

06-08 грудня 2022 року фахівці спеціалізованої служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, взяли участь у онлайн тренінгу щодо стрес менеджменту, проведеному Національною сервісною службою України спільно з Урядовим уповноваженим з питань гендерної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України та Фондом Доктора Деніса Маквеге.

06-07 грудня 2022 року громадською організацією "Центр - "Розвиток демократії" проведені тренінги на теми "Документування злочинів сексуального насильства під час війни" та "Кризова комунікація для захисту прав жінок та дівчат" для фахівців суб’єктів взаємодії, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, регіонального та місцевого рівня.

15 грудня 2022 року департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації проведений обласний семінар з питань реалізації заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі для фахівців районних військових адміністрацій, міських, селищних, сільських рад.

19-20 грудня 2022 року спеціалісти структурних підрозділів обласної військової адміністрації, органів місцевого самоврядування, до компетенції яких належить питання здійснення заходів у сфері гендерної політики, запобігання та протидії домашньому насильству та/або за ознакою статі, взяли участь у навчальному тренінгу з локалізації Національного плану дій з виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 "Жінки. Мир. Безпека", організованому Урядовим уповноваженим з питань гендерної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України у співпраці з громадською організацією "Центр – "Розвиток демократії".

20 грудня 2022 року фахівці департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації взяли участь у презентаційному заході "Імплементація Державної стратегії забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року: актуальні завдання та пріоритети" Міністерства соціальної політики України за підтримки структури ООН Жінки в Україні.

26 грудня 2022 року у Кропивницькому кризовий психолог Андрій Фоменко провів тренінг "Кризовий консультант", у якому взяли участь медики, соціальні працівники і психологи. Загалом 19 спеціалістів з 11 територіальних громад області.

На тренінгу детально розглянули питання діагностики і організації допомоги при ПТСР, методів самодіагностики і самодопомоги помагаючого, роботи з втратою, супроводу клієнта у постстресовий період.

Завдяки тренінгу учасники отримали комплекс теоретичних знань та практичних інструментів, які знадобляться їм у подальшій діяльності.

З метою забезпечення підвищення рівня професійної компетентності спеціалістів, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або за ознакою статі Кіровоградським обласним центром соціальних служб проводяться навчання для спеціалістів закладів надання соціальних послуг.

Всі лікувально-профілактичні заклади області, дитячі та акушерські стаціонари надають висококваліфіковану медичну та психологічну допомогу особам, які постраждали від домашнього та гендерно зумовленого насильства.

Медичну допомогу жінкам і дівчатам, зокрема із числа вразливих груп населення, внутрішньо переміщених осіб, надають обласні, міські та селищні лікувально-профілактичні заклади з урахуванням індивідуальних потреб.

Амбулаторна медична допомога надається лікарями загальної практики – сімейними лікарями, з якими укладена декларація.

Послуги з охорони сексуального та репродуктивного здоров'я жінок та дівчат надає КНП "Обласний центр планування сім'ї та репродукції людини Кіровоградської обласної ради".

Онкологічна допомога населенню в області, у тому числі жіночому, надається в КНП "Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради".

Медична допомога жінкам і дівчатам, які живуть з ВІЛ, надається в КНП "Кіровоградський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом Кіровоградської обласної ради" та у всіх лікувально-профілактичних закладах області. Всі особи, які перебувають на обліку з приводу ВІЛ отримують безоплатну антиретровірусну терапію.

З метою наближення надання спеціалізованої медичної допомоги до пацієнта фахівцями лікувально-профілактичних закладів ІІ та ІІІ рівнів щомісяця здійснюються профілактичні огляди з обов'язковим проведенням діагностичного та лабораторного обстеження за місцем проживання.

За бюджетною програмою 1501040 "Заходи із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації, забезпечення санаторно-курортним лікуванням постраждалих учасників Революції Гідності, учасників антитерористичної операції та осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецької та Луганській областях, та членів їх сімей (при здійсненні заходів із психологічної реабілітації), членів сімей загиблих (померлих) таких осіб, виготовлення для них бланків посвідчень та нагрудних знаків" на 2022 рік області передбачені видатки у сумі 1354,1 тис. грн за рахунок яких:

професійну адаптацію надано 11 особам на загальну суму 95,9 тис. грн;

санаторно-курортним лікування охоплено 27 осіб на загальну суму 416,4 тис. грн та виплачено 1 особі компенсацію замість санаторно-курортного лікування в сумі 508 грн.

У 2022 році за сприяння міськрайонних центрів зайнятості, міськрайонних та районних філій обласного центру зайнятості було працевлаштовано 9,3 тис. зареєстрованих безробітних, з них жінок - 4,1 тис. осіб (44,7%). Найбільше жінок працевлаштовано у сільському господарстві (32,7 %), оптовій та роздрібній торгівлі (17,4 %), на підприємствах переробної промисловості (13,0 %), закладах охорони здоров'я (9,5 %).

У міськрайонних центрах зайнятості та філіях обласного центру зайнятості були зареєстровані як безробітні 2678 внутрішньо переміщених осіб, з них 1942 жінки.

З початку війни за сприяння служби зайнятості 724 особи (з них 396 осіб зі статусом безробітного), які звернулися до центрів зайнятості/філій області з інших регіонів у зв'язку з військовою агресією російської федерації,  працевлаштовано до державних установ, підприємств комунальної власності, приватних підприємств та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю. Із чисельності працевлаштованих  жінки склали 440 осіб (256 осіб із статусом безробітного), чоловіки -284 особи (140 осіб із статусом безробітного).

Фахівцями центрів зайнятості області проводиться профорієнтаційна робота серед різних категорій населення, спрямована на вибір професій спеціальностей, затребуваних на ринку праці, в тому числі гендерно "нетипових", сприяння підприємницькій діяльності сільських жінок. До заходів залучаються представники роботодавців, навчальних закладів, громадських організацій, сільськогосподарського сектору, інших соціальних партнерів. Для підвищення конкурентноздатності громадян на ринку праці та відповідно до потреб роботодавців професійним навчанням охоплено 0,6 тис. безробітних жінок (46,2 % від загальної чисельності осіб, що навчалися). З початку року 13,6 тис. жінок були охоплені профорієнтаційними послугами (всього 24,8 тис. послуг).

При пошуку працівників роботодавцям забороняється в оголошеннях про наявнi вакансiї на пiдприємствах зазначати обмеження щодо вiку кандидатiв, пропонувати роботу лише жiнкам або лише чоловiкам, висувати вимоги, що надають перевагу однiй iз статей або місцю проживання (місто, село).

Протягом 2022 року за сприяння служби зайнятості області працевлаштовані 106 безробітних з числа військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції, у тому числі 1 жінка.

Оперативна ціль 3.3. Визначення належних механізмів документування, оцінювання та відшкодування збитків особам, які постраждали від насильства, пов’язаного з конфліктом, з урахуванням гендерного підходу та притягнення винних до відповідальності

В області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" забезпечено облік внутрішньо переміщених осіб, видачу довідок та внесення до єдиної Web-орієнтованої інформаційної технології формування сегменту "Облік ВПО". Станом на 01 січня 2023 року в області проживає 95253 особи, з них внутрішньо переміщених з 24 лютого 2022 року – 88436 осіб, у тому числі 56778 жінок.

З метою підтримки прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, сімей опікунів, піклувальників, які у зв’язку із введенням на території України воєнного стану виїхали та перебувають за кордоном і стикаються з різними обставинами, труднощами, проблемами функціонування дані сім?ї повідомлені, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України" (зі змінами), після прибуття на місце тимчасового перебування за межами України кожна прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу, сім’я опікунів, піклувальників зобов’язані звернутися до консульської установи України в країні перебування для взяття дитини на тимчасовий консульський облік. У разі виникнення у вищезазначених сім’ях випадків, порушення прав дітей (жорстоке поводження), відібрання дітей у прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів, піклувальників, та інші обставини, їм потрібно негайно звернутись до консульської установи України в країні перебування, а також повідомити службу у справах дітей за місцем функціонування сім’ї або службу у справах дітей обласної військової адміністрації.

Відповідно до порядку тимчасового переміщення (евакуації) та забезпечення умов для перебування на території України, де не ведуться бойові дії, або за межами України дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України  від 27 березня 2022 року № 385, керівники закладів проінформовані про необхідність невідкладного інформування обласну військову адміністрацію за місцем розташування закладу та Національну соціальну сервісну службу України про проблемні питання, які виникають за місцем їх розміщення та підтримки постійного контакту з консульською установою України для оперативного інформування, у разі потреби, про порушення прав дітей та осіб, отримання необхідної допомоги у відновленні порушених прав дітей та осіб, а також вирішення інших питань в інтересах дітей та осіб, які належать до компетенції консульських установ відповідно до Консульського статуту України, затвердженого Указом Президента України від 02 квітня 1994 року № 127.

З метою захисту прав дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, службами у справах дітей спільно з іншими зацікавленими установами та організаціями  проводяться обстеження умов утримання та виховання зазначеної категорії дітей. Проводиться профілактична робота з батьками, щодо належного утримання та виховання дітей, недопущення вчинення насильства та жорстокого поводження з ними. У 2022 року здійснено 7142 перевірки умов проживання дітей зазначеної категорії, за результатами яких внесено
1022 офіційних попереджень батькам про невиконання ними батьківських обов’язків, до адміністративної відповідальності за статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення за ухиляння від виконання батьківських обов’язків притягнуто 226 осіб, 152 особи позбавлено батьківських прав.

У зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні з 24 лютого 2022 року на територію області всього евакуйовано із районів проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)/тимчасово окупованій території 198 дітей, з них 188 - дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 10 - дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах та є вихованцями закладів.

Із зазначеної чисельності переміщених дітей, які мають правовий статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування (188), 159 дітей влаштовані до сімейних форм виховання, а саме: 113 дітей, які виховуються під опікою/піклуванням громадян; 46 дітей, які є вихованцями 4 дитячих будинків сімейного типу та  9 прийомних сімей.

Інші діти є вихованцями закладів, а саме:

5 учнів, з яких 1 дитина має правовий статус позбавленої батьківського піклування, Комишуваської школи соціальної реабілітації  (смт Комишуваха, Оріхівський район, Запорізька область), які розміщені в с. Балахівка  Петрівської селищної територіальної громади;

26 дітей, з них 20 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, з Богодухівського дитячого будинку-інтернату (Харківська область),  розміщені у Знам?янському будинку-інтернаті;

1 дитина, позбавлена батьківського піклування, з Краматорського будинку дитини, перебуває в обласній лікарні;

7 дітей–сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, учнів Торецького професійного ліцею, які проживають у гуртожитку навчального закладу " Технічне училище № 30" (с. Торговиця, Новоархангельська громада).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" отримали щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщені особи на суму 1591,5 млн. грн.

Державні допомоги отримують 1,1 тис. сімей. Продовження виплати державних допомог вимушеним переселенцям за фактичним місцем проживання здійснюється за надання мінімальної кількості документів, на підставі електронної особової справи.

Заборгованість з виплати відсутня.

Стратегічна ціль 4. Забезпечення захисту від насильства за ознакою статі, сексуального насильства (в умовах збройного конфлікту та в мирний час)

Оперативна ціль 4.1. Формування системи міжвідомчого виявлення та реагування, яка забезпечує створення умов для отримання комплексного, своєчасного захисту та доступу до правосуддя осіб, які постраждали від насильства за ознакою статі та сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, в умовах збройного конфлікту

Для підвищення рівня готовності поліцейських Головного управління Національної поліції  в Кіровоградській області до виконання професійних завдань та обов’язків щодо запобігання та протидії домашньому насильству та з метою надання практичної та методичної допомоги фахівцям підрозділів реагування патрульної поліції районних управлінь, відділів поліції та підпорядкованих їм відділу, відділень поліції ГУНП в Кіровоградській області в частині організації реагування на заяви та повідомлення про кримінальні правопорушення та інші події, проведення профілактичних заходів із забезпечення публічного порядку, виконання інших функцій та завдань, покладених на них, проведені навчання з виїздом до територіальних підрозділів (наказ ГУНП в Кіровоградській області від 27 січня 2022 року № 10/01/25-2022).

Протягом 2022 року відбулися навчання у відеоселекторному режимі та направлені  відповідні доповідні записки з вказівками щодо проведення у системі службової підготовки додаткових занять по вивченню законодавчої бази для підвищення рівня готовності поліцейських Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області до виконання професійних завдань та обов’язків щодо запобігання та протидії домашньому насильству.

Оперативна ціль 4.2. Формування системи міжвідомчого виявлення та реагування, яка створює умови для отримання комплексного, своєчасного захисту та доступу до правосуддя осіб, які постраждали від насильства за ознакою статі та сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, у мирний час

Кіровоградський регіональний контактний центр здійснює діяльність щодо реагування на факти домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

У 2022 році проведено навчання з фахівцями Кіровоградського регіонального контактного центру з відповідних питань.

Працівниками поліції структурних підрозділів Головного управління Національної поліції України в області розповсюджуються буклети інформаційного характеру "Дій проти насильства", "Як допомогти близькій людині, яка зазнає домашнього насильства", "Алгоритм реагування на виклики домашнього насильства".

У громадському транспорті та на дошках оголошень ОСББ розміщено тематичні матеріали з алгоритмом дій для осіб, які постраждали від домашнього насильства.

Розроблено методичні рекомендації для поліцейських, які реагують на виклики насильства "Перша психологічна допомога: методичні рекомендації для поліцейських підрозділів із протидії домашньому насильству".

Для ефективного запобігання, реагування та надання підтримки постраждалим від ycix форм насильства за ознакою cтaтi протягом 2022 року для поліцейських Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області було проведено 3 тренінги в яких взяли участь 7 поліцейських, а саме:

"Основи гендерно-чутливого поліцейського сервісу для осіб, які постраждали від насильства" з 10-11 листопада 2022 року у м. Києві,

"Документування сексуального насильства як воєнних злочинів та допомога постраждалим та членам їхніх сімей" з 8-11 грудня 2022 року у м. Львів,

"Локалізація Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООн 1325 "Жінки. Мир. Безпека" для представників консультаційно-дорадчих органів територіальних громад Кіровоградської області" з 19-20 грудня 2022 року.

Також з поліцейськими постійно проводяться навчання на базі тренінгового центру Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області.

Всі лікувально-профілактичні заклади області, дитячі та акушерські стаціонари у разі потреби готові надавати висококваліфіковану медичну та психологічну допомогу особам, які постраждали від домашнього насильства з урахуванням індивідуальних потреб.

Оперативна ціль 4.3. Забезпечення комплексної допомоги особам, які постраждали від насильства за ознакою статі та сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, з урахуванням специфічних потреб постраждалих в умовах збройного конфлікту та в мирний час

Протягом 2022 року на офіційному веб-сайті департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації розміщено такі матеріали:

пам'ятка жінкам та дівчатам, які перетинають кордон, з номерами телефонів національних гарячих ліній та країн Євросоюзу, екстреної допомоги ЄС;

інформація про напрям психологічної та юридичної допомоги цивільному населенню в рамках платформи "СпівДія" та Співдія хабів, зокрема, підтримка біженців та внутрішньо переміщених осіб з номерами контактних телефонів;

пам'ятка "Як у період війни уникнути загрози потрапляння до сучасного рабства";

пам'ятка "Як не потрапити у ситуацію торгівлі людьми під час евакуації та перетину кордонів" з номерами телефонів гарячих ліній різних країн;

інформація про роботу TELEGRAM чат-боту "Залишайся в безпеці";

пам’ятка для жертв або свідків сексуального насильства під час війни;

контакти, які стануть у нагоді українцям зараз з номерами телефонів Національної гарячої лінії та гарячих ліній Молдови, Угорщини, Словаччини, Румунії, Польщі;

пам'ятка "5 маркерів безпеки", де вказана гаряча лінія з консультування мігрантів 527;

інформація про отримання безоплатної правової допомоги в умовах воєнного стану онлайн у "Центрі допомоги врятованим";

інформація для населення, в тому числі внутрішньо переміщених осіб, як не стати жертвами торгівлі людьми та не потрапити у трудове або сексуальне рабство, на яких умовах треба погоджуватись на працевлаштування, вимушений переїзд, пошук житла та посилання для перегляду відеороликів, створених  Проектом "Українцям про Європейський союз" спільно з Міжнародною організацією з міграції "527 на 30 секунд", "527 Шукаєш житло", "527 Шукаєш роботу", "527 Шукаєш транспорт": https://shorturl.at/abhuw;

пам'ятка про надання безоплатної правової допомоги особам, які у зв’язку з війною постраждали від насильства, зокрема сексуального, в режимі онлайн ("Центри допомоги врятованим") за посиланням: https://bit.ly/bpd_buro, у мобільних застосунках "Безоплатна правова допомога": https://bit.ly/3hwwgqR або "Твоє право": http://bit.ly/3iorbkE; у меседжерах Телеграм: http://legalaid.gov.ua/telegram.html та Вайбер: http://legalaid.gov.ua/viber.html;

інформація про правила безпеки, небезпечні сигнали та куди звертатися за допомогою у випадку потрапляння в ситуацію торгівлі людьми для жінок і дівчат, які перетинають кордон та посилання на сайт Урядової Уповноваженої з гендерної політики за підтримки проекту "Супровід урядових реформ в Україні" (SURGe): https://safewomen.com.ua;

алгоритм дій громадян, які знайшли роботу за кордоном, з використанням ресурсів Інтернету: www.stoptrafficking.org, www.527.org.ua.

Відповідна інформація розміщена на офіційних веб-сайтах районних військових адміністрацій та територіальних громад.

Поширено постери "Як не стати жертвою торгівців людьми. Правила вашої безпеки" в штабах гуманітарної допомоги області та територіальних громадах.

У місцях масового скупчення людей (центрах надання адміністративних послуг, штабах гуманітарної допомоги, закладах, де проживають внутрішньо переміщені особи, центрах соціальних служб, бібліотеках, лікувальних та навчальних закладах тощо) розміщена інформаційна продукція з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії сексуальному насильству, спрямована на поширення серед населення інформації щодо ризиків потрапляння в такі ситуації та можливості отримання належних послуг для постраждалих осіб.

В області створено мережу спеціалізованих служб підтримки постраждалих від домашнього насильства, а саме:

21 мобільна бригада соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства. Відповідно до потреб мобільні бригади надають соціально-психологічну допомогу постраждалим особам, зокрема соціальні послуги з консультування, кризового та екстреного втручання або соціальної профілактики. Зокрема, завдяки співпраці з Фондом народонаселення ООН в Україні (UNFPA), громадською організацією "Віра. Надія. Любов" в рамках реалізації проекту "Міста й громади, вільні від домашнього насильства" в 2022 році створено 4 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги особам, постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, у містах Кропивницький (2), Олександрія (1), Долинська (1);

3 спеціалізовані служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі при Кропивницькому центрі соціальних служб, Глодоській сільській раді та Олександрійській міській раді.

Крім цього, в області функціонують:

Кіровоградський обласний центр соціально-психологічної допомоги, який є комунальним закладом. Утримання закладу здійснюється за рахунок коштів, передбачених в обласному бюджеті, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством. Центр є соціальним закладом, що надає соціальні послуги особам, які внаслідок стихійного лиха, збройних конфліктів, домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, торгівлі людьми або реальної загрози їх вчинення тощо перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати;

комунальний заклад "Кіровоградський обласний соціальний центр матері та дитини" Кіровоградської обласної ради для тимчасового проживання жінок з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах;

комунальний заклад "Центр соціально-психологічної реабілітації дітей" Кіровоградської обласної ради для захисту та реабілітації дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, надання їм комплексної соціальної, психологічної, педагогічної, медичної, правової та інших видів допомоги.

У 2021 році за рахунок субвенції з державного бюджету в області було створено 3 спеціалізовані служби підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі у:

Добровеличківській селищній раді - притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, та придбання автомобіля для мобільної бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. На сьогодні продовжуються ремонтні роботи приміщення притулку;

Кропивницькій міській раді - міський притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі та придбання автомобіля для мобільної бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. Завершені роботи з ремонту та оснащення притулку, відкриття планується найближчим часом;

Глодоській сільській раді - консультативна служба осіб, які постраждали від домашнього насильства, яка на разі функціонує.

Протягом 2022 року в Кіровоградському обласному центрі соціально-психологічної допомоги отримали допомогу 332 особи, з яких у цілодобовому стаціонарі – 87 осіб. Із зазначеної кількості осіб спеціалістами закладу надано допомогу 18 особам, які постраждали від домашнього насильства, та 102 внутрішньо переміщеним особам.

В результаті проведеної роботи 81 особу соціалізовано та адаптовано в соціум, 79 - відновили втрачені соціальні зв’язки, 14 - налагодили стосунки з родичами, 42 - організовано медичне обстеження, 24 - отримали допомогу в лікуванні, 100 - поліпшено психоемоційний стан, 79 - отримали допомогу одягом, взуттям, продуктами харчування, у 78 - сформовано нові соціальні зв’язки, 20 - влаштовані на роботу, 29 - оформлено/відновлено документи, 49 - вирішено житлово-побутові проблеми, в тому числі поліпшено житлові умови, 21 - отримала реєстрацію, 18 - оформили державну соціальну допомогу, 26 - захищено їх права.

У комунальному закладі "Кіровоградський обласний соціальний центр матері та дитини" Кіровоградської обласної ради протягом 2022 року перебували 28 жінок з 25 дітьми віком від народження до 18 місяців.

В результаті проведеної роботи 20 жінок налагодили стосунки з сім’єю, 28  – оформили/ відновили документи, в т. ч. для призначення соціальних виплат, 1 – придбала житло, 19 жінкам та 20 дітям проведено медичне обстеження, 23 – сформовано навички здорового способу життя, 28 – поліпшено психоемоційний стан, 28 – навчено практичним навичкам самообслуговування, 24 – навчено навичкам догляду за новонародженою дитиною, 27 – отримали навички планування сімейного бюджету, 28 – отримали допомогу одягом, взуттям, продуктами харчування.

Протягом 2022 року 20 жінок вибули з закладу, з них: 7 жінок повернулися до чоловіків, 5 – розпочали самостійне життя, 7 – повернулися з дітьми до сімей батьків та 1 жінка вступила в шлюб.

Крім того, закладом забезпечено тимчасове розміщення 356 осіб, які внаслідок проведення бойових дій та після введення воєнного стану були змушені залишити постійне місце проживання.

Оперативна ціль 4.4. Забезпечення функціонування ефективних механізмів запобігання насильству за ознакою статі, сексуальним домаганням та сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом

Проводиться профілактична робота, спрямована на запобігання та протидію домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, інформаційно-освітні заходи щодо інформування населення про запобігання ризикам потрапляння у ситуації домашнього та сексуального насильства та про можливості отримання комплексної допомоги від суб'єктів взаємодії, які проводять заходи у цій сфері.

Для звернень з питань запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі (в тому числі сексуального насильства) функціонують телефони  гарячих ліній.

На офіційному сайті облвійськадміністрації створено банер UN WOMEN/On the Elimination of All Form of Discrimination against Women та банери і вкладки, які наповнені інформацією щодо стану забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та розміщені два банери "Стоп насильство, гаряча лінія 1547" та "Нацiональна гаряча лiнiя з консультування мiгрантiв та протидiї торгiвлi людьми". Також у соціальних мережах обласної військової адміністрації розміщена відповідна інформація.

Для звернень з питань запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі функціонують телефони Кіровоградського регіонального контактного центру - 0800 500 238, департаменту соціального захисту населення обласної військової адміністрації - (0522) 32 23 48, Кіровоградського обласного центру соціальних служб - (0522) 32 10 07, служби у справах дітей облвійськадміністрації - (0522) 32 17 40, Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області - (0522) 32 07 97, Кіровоградського обласного центру соціально-психологічної допомоги  - 0932946050, спеціалізованої служби первинного соціально-психологічного консультування Кропивницького центру соціальних служб –(0522) 32 04 78.

Службами у справах дітей райвійськадміністрацій, міських, селищних, сільських рад спільно з центрами соціальних служб проводяться інформаційно-просвітницькі заходи серед населення щодо попередження вчинення насильства відносно дітей. Так, з початку 2022 року серед населення проведено 259 лекцій та 3345 індивідуальних бесід для дітей.

Інформація, спрямована на профілактику попередження вчинення насильства в сім'ї на території області, висвітлюється у засобах масової інформації та веб-сайтах обласної військової адміністрації, райвійськадміністрацій, міських, селищних, сільських рад. Розповсюджуються плакати та буклети з даної тематики.

В рамках роботи з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, закладами надання соціальних послуг та установами/організаціями, на які покладено функції надання соціальних послуг, (далі – заклади) систематично проводиться інформаційно-просвітницька робота, в тому числі, спрямована на поширення  інформації про домашнє насильство: права, заходи та соціальні послуги, які надають різні суб’єкти, категорії осіб, які можуть ними скористатися, порядок отримання таких послуг і про відповідальність кривдників.

Так, протягом 2022 року на обліку закладів перебувало 2455 сімей (в них 6046 дітей), які опинилися у складних життєвих обставинах. Сім’ї, які перебувають на вказаному обліку закладів отримують послуги різного соціального спрямування.

У публічних бібліотеках області проводяться інформаційно-просвітницькі заходи та інформування громадськості, особливо вразливих груп населення, внутрішньо переміщених осіб та дітей щодо можливих ризиків потрапляння в ситуацію домашнього насильства та торгівлі людьми, а також висвітлювалися питання форм і методів вербування та експлуатації людини, діяльність міжнародних організацій, які допомагають постраждалим від торгівлі людьми, консульських установ України за кордоном, встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми тощо.

Закладами надання соціальних послуг забезпечується інформування осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, про їх права, заходи і соціальні послуги, якими вони можуть скористатися.

Питання посилення заходів безпеки із недопущення потрапляння вразливих верств населення у ситуацію домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі під час воєнного стану та організації інформаційно-роз'яснювальної роботи серед осіб, які виїжджають за кордон обговорено у червні 2022 року під час онлайн-наради з представниками територіальних громад, які проводилися представниками департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації з начальниками управлінь соціального захисту населення райвійськадміністрацій, міськвиконкомів, головами та представниками територіальних громад.

У серпні 2022 року департаментом соціального захисту населення обласної військової адміністрації проведено спільну нараду зі структурними підрозділами облвійськадміністрації, установами територіальних органів міністерств і відомств України в області, громадським сектором. Обговорено питання посилення координації роботи з запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, в тому числі в умовах воєнного стану, та інформаційної кампанії серед населення області щодо алгоритму дій осіб, які потрапили у ситуацію домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

У листопаді-грудні 2022 року проведено ряд заходів у рамках Всеукраїнської кампанії "16 днів проти насильства":

інформаційно-просвітницькі вуличні акції "Зав?яжи синю стрічку", "Помаранчеві гудзики", "Зав?яжи білу стрічку", організовані Головним управлінням Національної поліції в області;

виставка "Річ у тім…" - 16 предметів, що асоціюються з домашнім насильством. Поряд з експонатами розміщено QR-коди, після сканування яких можна почути реальні історії людей, які постраждали від домашнього насильства або стали його свідками;

круглий стіл з суб’єктами взаємодії, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі в Донецькому державному університеті внутрішніх справ щодо юридичних аспектів запобігання домашньому насильству;

участь Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській та Миколаївській областях та Головного управління Національної поліції в області у ефірі радіопрограми "Радіомайдан" на UA: Кропивницький щодо алгоритму дій постраждалої особи від домашнього насильства;

бесіди обласного центру соціальних служб з клієнтами Кіровоградського центру соціально-психологічної допомоги на теми "Насильство – проблема за закритими дверима!", "Розірви коло", "Скажи насильству СТОП!";

зустрічі клієнтів Кіровоградського обласного соціального центру матері та дитини з представниками патрульної поліції області, мобільної бригади соціально-психологічної допомоги, регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, громадської організації "Територія успіху" щодо алгоритму звернень постраждалих від домашнього насильства;

виставка літератури "Що потрібно знати, щоб захистити себе" та виготовлення санбюлетнів щодо подолання насильства в сім?ї в закладах охорони здоров?я області;

виховні години та бесіди на теми: "Насильство в молодіжному середовищі та основні причини, що його породжують", "Насильство в сім?ї – негативне явище в суспільстві", "Стоп насильству" та виставка малюнків "Насиллю – ні!" у комунальному закладі "Центр соціально-психологічної реабілітації дітей" Кіровоградської обласної ради", проведені службою у справах дітей облвійськадміністрації;

інформаційно-просвітницькі заходи в територіальних громадах області (вуличні акції, круглі столи, години спілкування, виставки, конкурси ораторської майстерності та малюнків, перегляд відеороликів, анкетування тощо);

Кропивницькою міською радою розміщено постери з питань запобігання та протидії насильству на сітілайтах міста та проведені демонстрація відеоролика "16 днів проти насильства" у центрі надання адміністративних послуг міської ради та деконструювання домашнього насильства на інтерактивних інсталяціях за сприяння Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA).

Стратегічна ціль 5. Забезпечення розвиненої інституційної спроможності виконавців Національного плану для ефективного впровадження порядку денного "Жінки, мир, безпека" відповідно до міжнародних стандартів

Оперативна ціль 5.1. Забезпечення достатніх знань та навичок виконавців Національного плану для ефективного виконання завдань, визначених порядком денним "Жінки, мир, безпека" відповідно до міжнародних стандартів

У межах чинного бюджетного законодавства в області застосовується аспект гендерно-орієнтовного бюджетування в паспортах бюджетної програми в галузях освіти, соціального захисту, молодіжної політики тощо.

У 2022 році департаментом фінансів облвійськадміністрації проводилися консультаційні наради з працівниками фінансових органів місцевих рад і райвійськадміністрацій, під час яких висвітлювалось питання гендерно-орієнтовного бюджетування на місцевому рівні.

Оперативна ціль 5.2. Впровадження ефективної системи міжвідомчої взаємодії на місцевому рівні, регіональному та національному рівні, інституційних механізмів, у тому числі в секторі безпеки і оборони, щодо розроблення та моніторингу стану виконання Національного плану

Організовано роботу обласної координаційної ради з питань сім'ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми відповідно до Положення про неї, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 07 жовтня 2021 року № 715-р та оновлено її склад  розпорядженням голови облвійськадміністрації від 17 листопада 2022 року № 905-р. Засідання координаційної ради проводяться щокварталу. У звітному періоді проведено 4 засідання обласної координаційної ради.

Зокрема, розглянуті питання:

про роботу сектору з протидії домашньому насильству Кропивницького районного управління головного управління Національної поліції в Кіровоградській області;

забезпечення своєчасного реагування на звернення осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі та потерпілим від кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості, катування або жорстокого поводження під час воєнних дій чи збройного конфлікту та інформування про можливість отримання захисту, безоплатної вторинної правової допомоги тощо;

здійснення закладами надання соціальних послуг заходів щодо запобігання та протидії домашньому насильству;

підведення підсумків виконання у 2021 році обласної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року та обласного плану заходів з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 "Жінки, мир, безпека" на період до 2025 року;

створення інформаційних хабів з гендерних питань в публічних бібліотеках області;

про роботу управління Держпраці в області щодо протидії торгівлі людьми в умовах воєнного стану;

надання психологічної підтримки внутрішньо переміщеним особам, які перебувають на території області;

організація проведення Всеукраїнської кампанії "16 днів проти насильства" в області;

громадський моніторинг впровадження політики протидії торгівлі людьми в області за результатами впровадження "Здійснення громадського контролю за виконанням політики протидії торгівлі людьми у Полтавській, Кіровоградській, Харківській та Чернівецьких областях у 2021-2022 роках".

За підсумками засідань видано відповідні доручення структурним підрозділам обласної військової адміністрації, районним військовим адміністраціям, територіальним органам міністерств і відомств області, виконавчим комітетам міських, селищних, сільських рад.

Відповідні координаційні ради утворені в усіх територіальних громадах області, а також районних державних адміністраціях. Засідання координаційних рад проводяться щоквартально. Зокрема, у вересні 2022 року в розширеному засіданні Кропивницької міської координаційної ради з питань сім'ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми взяли участь спеціалісти сектору протидії домашньому насильству Кропивницького районного управління поліції, відділу міграційної поліції ГУНП в області, управління патрульної поліції в області, представники громадських організацій. На засіданні було затверджено подальший план роботи міської координаційної ради.

З 2020 року обов’язки з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, забезпечення протидії насильству за ознакою статі покладено на радника патронатної служби апарату облдержадміністрації.

На сьогодні відповідно до наказу керівника апарату  обласної військової адміністрації від 15 серпня 2022 року № 156-к призначено радницю, до обов'язків якої належить питання забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

В області налагоджено партнерство з громадськими організаціями, які проводять свою діяльність у сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі.

До складу обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми  включено  представниць громадських організацій "Обласний жіночий інформаційний центр", "Територія успіху", Регіонального благодійного фонду "Відкрита Україна", міжфракційного депутатського об’єднання Кропивницької міської ради "Рівні можливості", руху "ЗЕ!Жінки", асоціації жінок України"ДІЯ. Кропивницький".

Завдяки тісній співпраці з Фондом народонаселення ООН в Україні (UNFPA), громадською організацією "Віра. Надія. Любов" в рамках реалізації проекту "Міста й громади, вільні від домашнього насильства" створено 4 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги особам, постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, у містах Кропивницький (2), Олександрія (1), Долинська (1).

Для подолання бар’єрів, пов’язаних з гендерними упередженнями та доступом до інструментарію, громадською організацією "Обласний жіночий інформаційний центр" спільно із обласною універсальною науковою бібліотекою імені Д.І.Чижевського створено проект "Жіноче лідерство як ресурс успішного розвитку громади". Впровадження стало можливим завдяки підтримці Урядом Канади програми "Голос жінок і лідерство – Україна", яку реалізує Український жіночий фонд.

В рамках проекту майже 20 тисяч жінок Кіровоградської області покращали власні знання з питань критичного мислення, медіаграмотності, послуг електронного урядування та жіночого лідерства, а саме: членкинями Обласного жіночого інформаційного центру в рамках проекту підготовлено інформаційні матеріали "Відкрий для себе державні послуги онлайн", "Жіноче лідерство – тренд українського самоврядування", "Медійна та інформаційна грамотність для кожного і для всіх!", "Навчаємося мислити критично", які розповсюджено серед учасниць заходів проекту у територіальних громадах та в обласному центрі.

 

Забезпечено оприлюднення на офіційному веб-сайті департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації виконання Національного плану для громадського обговорення річних моніторингових та оціночних звітів у рубриці "Запобігання та протидія домашньому насильству".

 

 

Збільшити шрифт

Пошук

2010-2020 Відділ з питань соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів супроводження та адміністрування програмного забезпечення департаменту соціального захисту населення Кіровоградської облдержадміністрації